خانه / مقالات اقتصادی / چرا در تنگنــای اقتصــادی قرار گرفتیــم…؟

چرا در تنگنــای اقتصــادی قرار گرفتیــم…؟

نویسنده: سیدامیر قریشی

دوازدهم عقرب سال ۱۳۹۷ هــ ش

 

مقــدمــه:

امروزه جهان به بالاترین قله موفقیت علم وصنعت دست یافته وبه پیشرفت غیر قابل تصور رسیده اما ما در شرایطی سخت اقتصادی قرار داریم وزندگی بر ماسخت شده یکی ما در پی نان شب ودیگری درپی رفتن به آلمان وآمریکا، چرا زندگی بر ماسخت شده چرا در تنگنای اقتصادی قرار گرفتیم وچرا شرایط بر ما سخت شده جواب این چرا ها وصدهاچرای دیگر را از کی باید پرسید………؟

عوامل که شرایط زندگی را سخت وبعد اقتصادی ما را اینگونه ترسیم کرده وما را درتنگنای آن قرار داده قرار ذیل……

  • دولت
  • جامعه
  • امنیت
  • فساد
  • بی سوادی و بی ثباتی
  • فقر وبیکاری
  • جنگ

دولت:

رکن اساسی یک جامعه ویک کشور را دولت آن تشکیل میدهد بنابراین مسوولیت دولت در قبال جامعه وملت آن بسیار بزرگ و والای میباشد وهم چنان نظر به مسوولیت بزرگ که دولت دارد صلاحیت های آن نیز بزرگ وگسترده میباشد پس یک دولت وظیفه دارد تا برای رفاه جامعه وسطح زندگی مردم، آسایش وآرامش را بوجود بیاورد وشرایط زندگی را برای مردم واتباع خویش به بهترین وجه آن مهیا نماید.

اما میبینیم که در افغانستان مردم در شرایط سخت زندگی به سر میبرند ودر حدود بالاتر از ۵۰ فیصد مردم ما در زیر خط فقر زندگی میکنند واز زندگی ستندردی بر خوردار نیست وبامشکلات وسختی های زندگی دست وپنجه نرم میکنند، چرا؟

نظر به فساد وخیانت های که در ادارات وچوکات دولت وجود دارد پروژه های ملی وعام المنفعه به صورت واقعی تطبیق نمیشود ازشروع پروژها تاختم آن دست به دست میگردد تابالآخره تطبیق میشود.

دولت باید کارهای بنیادی واساسی را درکشور ایجاد نماید تا هسته وپایه های مستحکم برای اقتصاد کشورباشد تأسیس کارخانه جات و کشف واستخراج معادن میتواند از کارهای بنیادی و اساسی دولت باشد، همچنان دولت میتواند با همکاری مردم و بالابردن سطح فرهنگ وتغیر در طرز تفکر وذهنیت مردم به اهداف خویش زودتر برسد.

جـــامعـــه:

درحقیقت جامعه است که منجر به تشکیل یک دولت میشود و دولت هم در خود جامعه واز خود جامعه تشکیل شده است پس یک جامعه نقش اساسی وکلیدی دارد وآن هم برمیگردد به فرهنگ، طرز تفکر، دانشمندان، نیروی کارمتخصص، نوآوری وابتکار ودیگر افراد نخبه جامعه که میتوانند در پیشرفت وترقی کشور وحتی در تشکیل خود دولت و طرح پلانهای آن سهم فعال داشته باشد.

اما میبینیم که جامعه هم مسوولیت خویش را به خوبی اداء ننموده ویا هم دولت را تنها گذاشته وهمکاری نداشته ویاهم نخواسته خود را درگیر این ماجراها نماید. مردم وجامعه میبایست نقش فعال وسهم فعال داشته باشند تا به کمک وهمکاری دولت بتوانند کشور خود را پیشرفت بدهند.

امنیت:

امنیت یکی از بزرگترین مشکلات ومعضلات است که مانع پیشرفت وترقی یک کشور وجامعه میگردد متاسفانه در افغانستان چیزی که وجود ندارد امنیت است وهمین امنیت باعث و مانع عملی شدن  بزرگترین پروژها ملی وبین المللی شده است باوجود امنیت میتوانیم تحصیل کنیم وبه قله های موفقیت علم دسرسی داشته باشیم که ما محرومییم.

فســـاد:

فسادیکی دیگر از بزرگترین معضلات است که کشور ما به آن آلوده است وفساد یک میکروب بسیار خطرناک است زمانیکه وارد سیستم دولت میشود به مرور زمان پایه های قوی یک دولت را فلج میکند واز بین میبرد باعث میشود قانون تطبیق نگردد، اگر در ادارات دولتی فساد حکم فرما نباشد وعواید دولت به خوبی جمع آوری گردد امروز نیاز نیست که در حدود ۹۰ فیصد از بودجه افغانستان را خارجی ها بدهد که درقبال آن سیاست های  شوم خویش را عملی میسازد ودخالت در امورسیاسی کشور ما میکنند ودر بزرگترین تصامیم کشورما ازانتخاب رئیس جمهور گرفته تادیگر تصامیم مهم کشور دخالت دارند.

بــی سـوادی و بــی ثباتــی:

بی سوادی وبی ثباتی مشکل عمده است که در کشور ما به چشم میخورد ومردم مانیز ازآن رنج میبرد جامعه پیشرفت میکنند که مردم آن از سواد وعلمی خوبی برخوردار باشد وامروزه باپیشرفت علم وتکنالوژی میبینیم که بی سوادی یک مرض پنداشته میشود واز طرفی خداوندوپیامبر گرامی اش  فضیلت علم را بیان میکنند چناچه الله متعال میفرماید آیا برابر اند کسانیکه میدانند وکسانیکه نمی دانند وهمچنان پیامبر گرامی اسلام میفرمایند طلب علم بر مرد وزن فرض است وشاعری نیز چنین میگوید:   چوشمع از پی علم باید گداخت    که بی علم نتوان خدا را شناخت                            پس علم ودانش از جایگاه بسار والای برخورد داراست ودر پیشرفت وترقی جامعه بسار موثر است.

 

فقــر وبیکــاری:

فقر وبیکاری در کشور ما داد وفریاد میزند متأسفانه در کشور ما سیستم اقتصادی ونظام اقتصادی خوبی استفاده نشده وهم چنان سیاست اقتصادی همسایگان ما نیز بر ما تأثیر گذاشته ودیگر مشکلاتی که در کشور ما موجود است از قبیل جنگ وغیره اینها همه باعث شده تا مردم ما در فقر زندگی کنند.

عدم اشتغال زایی در کشور نبود کارخانه جات بزرگ ووسیع عدم استخراج معادن افزایش نفوس ودیگر شاخصه های که وجود دارد نیز بر بیکاری وفقر وزندگی مردم ما اثرگذاراست.

جنــگ:

باوجود عوامل فوق جنگ که یکی بزرگترین مشکلات و موانع است نیز افغانستان را به پرتگاه سقودط نزدیک ساخته وزود است که آنرا ببلعد، ما  در قرن ۲۱ زندگی میکنیم واکثر کشورهای جهان توسعه یافته، پیشرفت صنعت وتکنالوژی به اوج خود رسیده است اما هنوز هم افغانستان با جنگ دسته وپنجه نرم میکند وروزانه صدها جوان، کودکان وزنان قربانی این جنگ میشوند واین خود بزرگترین مشکل است که مانع پیشرفت وصنعتی شدن افغانستان میگردد وهمان  دستآورد ها و پیشرفت اندکی هم که دارد را از بین میبرد.

 

 

 

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

تعریف اصطلاحات و کلمات کلیدی در علم اقتصاد

اقتصاد:  حداکثر استفاده از منابع کمیاب عبارت از اقتصاد میباشد. کالا : به چیزی اطلاق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوارابزار