خانه / مطالب جدید / اپیدمی کرونا؛ کمک میلیاردی دولت ترامپ به شرکت‌های هواپیمایی آمریکا

اپیدمی کرونا؛ کمک میلیاردی دولت ترامپ به شرکت‌های هواپیمایی آمریکا

Image captionفرودگاه های آمریکا خالی از مسافر است

دولت‌ آمریکا و مدیران شرکت های هواپیمایی این کشور پس از چند روز مذاکرات فشرده بر سر جزییات یک بسته کمک های اضطراری بزرگ به این شرکت ها به توافق دست پیدا کرده اند.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، روز سه شنبه (۱۴ آوریل) اعلام کرد که ۱۰ شرکت هواپیمایی تا سقف ۳۰ میلیارد دلار دریافت خواهند کرد. این مبلغ بخشی از یک بودجه اضطراری دو تریلیون دلاریست که کنگره آن را برای مقابله با پیامدهای اقتصادی مخرب شیوع ویروس کرونا در اواخر ماه مارس تصویب کرد.

در ظرف چند هفته گذشته صنایع هوایی بسیاری از کشورها از جمله آمریکا به خاطر کاهش شدید مسافرت ها متحمل ضرر های سنگینی شده است.

بخش اعظم ۷۵۰ هزار نفری که برای شرکت های هواپیمایی آمریکایی کار می کنند هم اکنون به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده اند و تعدادی از فرودگاه ها در آمریکا به پارکینگ هواپیماهای مسافربری تبدیل شده است.

بنا بر توافق اعلام شده، شرکت های هوایی از جمله دلتا، جت بلو، و سات وست به صندوقی از کمک های بلاعوض و وام های با بهره پایین دسترسی خواهند داشت و در عوض متعهد می شوند که تا پایان ماه سپتامبر امسال کارکنان خود را اخراج نکنند یا حقوق آنها را کاهش ندهند.

بنا بر گزارش ها شرکت امریکن ایرلاینز حدود چهار میلیارد دلار کمک بلاعوض و و بیش از یک و نیم میلیارد دلار وام دریافت خواهد کرد. این شرکت گفته است که در نظر دارد برای یک وام فوری دیگر به ارزش بیش از چهار و نیم میلیارد دلار نیز درخواست بدهد.

شرکت سات وست نیز گفت که حدود سه میلیارد دلار کمک بلاعوض و بیش از دو میلیارد دلار وام را پذیرفته است.

پیشتر وزارت دارایی آمریکا تاکید کرده بود که پس از پایان بحران شرکت های هواپیمایی باید حدود ۳۰ درصد مجموع کمک های فدرال را به دولت بازگردانند- موضعی که با مخالفت این شرکت ها مواجه شد. همچنین اتحادیه مهمانداران هواپیما تاکید داشت که بخشی از این کمک ها باید به طور مستقیم به اعضای اتحادیه پرداخت شود.

در پی نهایی شدن توافق این شرکت ها و دولت، وزیر دارایی آمریکا اعلام کرده است که در حال بررسی بسته کمک های مشابه ای به شرکت های هوایی کوچک تر نیز هستند.

با تشدید آثار اقتصادی مخرب کرونا، وزارت کار آمریکا اخیرا اعلام کرده که در ظرف یک هفته بیش از شش میلیون نفر دیگر درخواست مقرری بیکاری کرده‌اند. به این ترتیب میزان افراد بیکاری در این کشور به بیش از ۱۶ میلیون نفر رسیده است.

برخی ناظران انتظار دارند که با ادامه روند جاری، نرخ بیکاری در آمریکا به حدود ۲۰ درصد هم برسد.

منبع: B.B.C

بیشتر بخوانید:

هشدار فرماندار نیویورک همزمان با تمایل ترامپ به ازسرگیری زودتر کارها

کرونا در آمریکا؛ ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

کرونا در رسانه‌های آمریکا؛ بازار ‘روغن‌بنفشه‌فروشان’ آمریکایی رونق گرفت

ناو هواپیمابر روزولت آمریکا گرفتار کرونا شده است

ترامپ: اوج بحران کرونا طی ۳۰ روز آینده است و ما آمادگی خوبی داریم

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از ۱۰ هزار نفر فراتر رفت

مطلب پیشنهادی

اقتصاد چین برای اولین بار در چند دهه اخیر منقبض شد

با بسته شدن بسیاری از کارخانه ها و کسب و کارها در چین، اقتصاد این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به نوارابزار